LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Brusno


brusno0.jpg

POLOHA

Kúpele Brusno sa nachádzajú v srdci stredného Slovenska, v údolí Slovenského Rudohoria na úpätí severných svahov Vepra, v ústí doliny Peklo, obklopené zamatovou vôňou ihličnatých lesov. Ich jedinečná poloha len niekoľko kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice v zalesnenom údolí Horehronia ponúka nerušené ticho, čistý vzduch a nezabudnuteľné prostredie v lone prekrásnej prírody. Okolité hory a štíty Nízkych Tatier zvádzajú pohľady na ich vysoké končiare. Kúpeľné miesto sa nachádza v oblasti s miernou, teplou a pomerne vlhkou podhorskou klímou.

HISTÓRIA

brusno1.jpg

Prvýkrát sú pramene písomne doložené v roku 1818 vo farskej kronike v Medzibrode. Až do roku 1834, kedy sa začala stavba prvého kúpeľného domu, dokončeného v roku 1837, sa v dokumentoch neuvádza kúpeľné využitie prameňov. Prvá sezóna v kúpeľoch sa začala v roku 1838 a trvala až do roku 1859, kedy kúpeľný dom zhorel. Bol obnovený v roku 1861. Obdobie 1. ČSR bolo pre brusnianske kúpele obdobím rozkvetu. Po 2. sv. vojne boli kúpele v zlom technickom stave, ktorý ešte zhoršil požiar v roku 1947. Najväčšie architektonické zmeny zaznamenali kúpele po roku 1974.

KÚPELE DNES

V súčasnosti sú Kúpele Brusno akciovou spoločnosťou. Minerálne vody sú liečivé, vhodné na indikácie niektorých zažívacích chorôb, najmä obličiek, pečene, žalúdočných a črevných porúch. Okrem zažívacích ťažkostí sa v Brusne môžu liečiť aj srdcovo – cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva.

OKOLIE

Priamo v areáli nájdete prekrásny kúpeľný park s možnosťou prechádzok v každom ročnom období, reštauráciu s denným i nočným barom a pizzériou. Spoločenské priestory kde si môžete zahrať biliard, stolný tenis, stolový futbal, šach či iné zábavné hry.

brusno2.jpg

V okolí kúpeľov sa nachádza množstvo krás – jaskyne, historické hrady i zámky a príroda, ktorá je neopísateľne krásna v každom ročnom období.

Za poznaním sa môžete vybrať na návštevu okresného mesta Banská Bystrica s historickým centrom so zaujímavou architektúrou, múzeami a galériami, Brezna s historickým námestím a Horehronským múzeom. Pre milovníkov opery a divadiel sú pripravené zájazdy na predstavenia do Štátnej opery v Banskej Bystrici alebo činohry J. G. Tajovského vo Zvolene.

Každoročne sú organizované jarmoky, kde ponúkajú výrobky starých remesiel. Výnimočnú atmosféru majú Majstrovstvá sveta vo varení halušiek v Tureckej. Pre návštevníkov s deťmi je atraktívna jazda Čiernohronskou železničkou s parnou lokomotívou na zrekonštruovanej 25 km dlhej trati Chvatimech – Čierny Balog.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk