LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Číž


ciz0.jpg

POLOHA

Číž sa nachádza na južnom Slovensku, neďaleko Maďarských hraníc v okrese Rimavská Sobota. A práve v obci Číž sa nachádzajú rovnomenné kúpele, nachádzajúce sa v upravenom parkovom prostredí s množstvom priestoru pre parkovanie, nie ďaleko od vlakovej zastávky. Celé okolie Číža je bohaté na jódovo brómové vody. Teplé prostredie, špeciálna bioklíma a minerálne vody. Celkovo zdraviu prospievajúci kúsok zeme, ktorý využíva svoje účinky pre pacientov, ale aj širokú verejnosť, keďže kúpele prevádzkujú aj kúpalisko, prístupné každému záujemcovi o spríjemnenie letných horúcich dní, či milovníkov vody.

HISTÓRIA

ciz2.jpg

História prírodných jódových kúpeľov v Číži sa začína v roku 1862. V roku 1863 geologický ústav vo Viedni zaradil čížsku vodu ku známym jódo – brómovým vodám Bad Hallstad. Čížske kúpele mali tri minerálne studne: Hygiea, Themis a Neptún. S cielenou výstavbou v kúpeľoch Číž sa začalo v roku 1880 a od roku 1889 sa v Číži začali liečiť prví pacienti. Sľubný rozvoj kúpeľov Číž prebiehal začiatkom 20. storočia. Doba svetových vojen tomuto rozmachu nepriala a až v 50-tych rokoch 20. storočia nadobudli prírodné jódové kúpele v Číži celoštátny význam.

KÚPELE DNES

V posledných rokoch prešli kúpele zásadnými zmenami. Všetky liečebné domy boli zmodernizované a zrekonštruované. V rámci balneoterapie sa poskytujú klientom všetky liečebné procedúry prináležiace k jednotlivým indikáciam – minerálne kúpele, vodoliečba a masáže, elektroliečba, fyzioterapia.

OKOLIE

ciz3.jpg

Liečebný komplex je vsadený do celoročne udržiavaného parku, ktorý poskytuje príležitosti na prechádzky a oddych po liečebných procedúrach.

V blízkom okolí sa nachádzajú staré historické mestá Rimavská Sobota, Rožňava a obec Gemer. Celá Rimavská dolina je bohatá na historické pamiatky, najmä z husitského obdobia. Neďaleko starobylej Rožňavy je kaštieľ v Betliari a gotický hrad Krásna Hôrka zo začiatku 14. storočia. V jeho podhradí sa nachádza secesné mauzóleum. Z prírodných krás Slovenského krasu je pozoruhodná Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Domica s kvapľovou výzdobou a Ochtinská aragonitová jaskyňa.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk