LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Kováčová

POLOHA

kovacova0.jpg Kúpele Kováčová ležia v údolí Hrona na východnom úpätí Kremnických vrchov v nadmorskej výške 290 m, medzi stredoslovenskými mestami Zvolenom a Banskou Bystricou. Podnebie kúpeľov sa charakterizuje ako príjemné podhorské s teplým letom a suchšou zimou. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest i ženské choroby. V kúpeľoch Kováčová je zachytený výdatný zdroj prírodnej liečivej vody so zvýšeným obsahom fluoridov. Liečivé účinky vody spočívajú v jej teplote (39 °C), obsahu minerálov: síry, horčíka, vápnika, fluóru, v hydrostatickom tlaku vody i v pôsobení CO2 na prekrvenie svalov.

HISTÓRIA

Termálna voda a jej liečebné využitie vstúpili do dejín Kováčovej koncom 19. storočia. Po objavení teplého prameňa v roku 1898 sa do malého termálneho jazierka chodievali kúpať miestni obyvatelia a ľudia z blízkeho okolia. V roku 1964 sa podarilo zachytiť prameň K1 z hĺbky 502 m, horúci 48,5 °C, ktorý zhavaroval v roku 1982. V roku 1983 bol vybudovaný terajší zdroj K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda rovnakej teploty i zloženia.

kovacova1.jpg

KÚPELE DNES

Liečba v kúpeľoch Kováčová má buď ambulantný alebo ústavný charakter, kedy sú pacienti ubytovaní v liečebnom dome Detvan, ktorý slúži pre liečbu dospelých pacientov. Budova prešla celkovou rekonštrukciou a stojí na mieste budovy bývalej centrálnej časti kúpeľov. Súkromným podnikaním vznikli malé kúpele, ktorých vlastníci sa striedali. V súčasnosti sú majetkom firmy Wellness KOVÁČOVÁ, s.r.o..

OKOLIE

Poloha kúpeľov mimo mestkého ruchu a atmosféra kúpeľneho parku zaručujú optimálne podmienky na liečenie a podstatnou formou prispievajú k telesnej a duševnej relaxácii. Do okolia je možné podnikať turistické vychádzky, výlety bicyklami, jazdiť na koňoch, či športovo rybárčiť.

kovacova2.jpg

Na výber je množstvo koncertov, výstav, tanečných zábav a autobusových výletov do okolia. V lete je k dispozícii termálne kúpalisko, ktoré ponúka dokonalý oddych vo viacerých bazénoch. Priamo v areáli termálneho kúpaliska nájdete betónové tenisové dvorce. V lokalite “Tri duby”, v tesnej blízkosti letiska Sliač, sa po oboch stranách rieky Hron nachádza Golf & Country Club HRON. K vyhľadávaným cieľom v okolí Kováčovej možno zaradiť aj nasledovné lokality – Pustý Hrad, Borová Hora, Harmanec, Hronsek, Zvolen.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk