LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Nový Smokovec

POLOHA

smokovec0.jpg Kúpele Nový Smokovec patria k najznámejším klimatickým kúpeľom na Slovensku. Sú situované v centre Tatranského národného parku (TANAP) v nadmorskej výške 1018 m, na úpätí Slavkovského štítu. Hlavným prírodným liečivým faktorom Nového Smokovca je horská a vysokohorská klíma, ktorá má priaznivý komplexný liečivý účinok na ľudský organizmus postihnutý niektorou z indikovaných chronických chorôb. Horská a vysokohorská klíma Nového Smokovca má stimulujúci vplyv na organizmus, a to v dôsledku nízkeho tlaku vzduchu, nižšej priemernej teploty a intenzívneho slnečného žiarenia. Prednosťou je aj suché slnečné počasie v letných a zimných mesiacoch. Priaznivé klimatické pomery ako liečebný faktor v spojení s modernou lekárskou vedou pri použití komplementárnej liečby vytvárajú podmienky pre úspešnú liečbu niektorých chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, niektorých chorôb dýchacích ciest a niektorých chorôb z povolania.

HISTÓRIA smokovec1.jpg

Nový Smokovec vznikol uprostred hustého smrekového lesa v nadmorskej výške 1010 m juhozápadne od Starého Smokovca. Založil ho dolnokubínsky rodák Mikuláš Szontagh (1843–1899), ktorý pred letnou sezónou 1873 nastúpil do funkcie kúpeľného lekára v Starom Smokovci. V roku 1874 začali robotníci kopať základy prvej budovy Nového Smokovca. Po 2. svetovej vojne sa stalo sanatórium štátnymi kúpeľmi. V roku 1995 sa Kúpele Nový Smokovec stali akciovou spoločnosťou. Následne došlo k rekonštrukcii hotelov, vybudovaniu bazéna a modernizácii liečebných procedúr.

KÚPELE DNES smokovec2.jpg

Nový Smokovec sa od začiatku formoval ako osada s liečebným poslaním. V súčasnosti ma charakter polyfunkčnej osady s niekoľkými liečebnými domami, penziónmi a hotelmi. Jeho turistickým východiskom do centrálnej oblasti Vysokých Tatier je Starý Smokovec, s ktorým osada stavebne splynula. V roku 2006 pribudla nová športová hala a moderné kongresové centrum. V roku 2007 spoločnosť otvorila aj wellness centrum. Kúpele sa tak stali multifunkčným komplexom, ktorý zabezpečí svojim klientom celý rad vysokokvalitných služieb.

OKOLIE

Blízke okolie kúpeľov je ako stvorené na vychádzky, výlety i cykloturistiku. Na svoje si prídu aj obdivovatelia nádhernej slovenskej prírody. Z Nového Smokovca nie je ďaleko do najatraktívnejších turistických a pamiatkových regiónov Slovenska. Aj v zimnom období ponúkajú kúpele rozmanité možnosti zimnej turistiky v lyžiarskych strediskách, bežecké trasy, zjazdové lyžovanie, skialpinizmus, možnosť sánkovania, snowbordingu, jazdy na skútroch.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk