LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

POBALTSKÉ KRAJINY – cesta za krásami


Pobaltské štáty/krajiny je súhrnné označenie pre tri krajiny v severovýchodnej Európe na východnom pobreží Baltského mora.
 

Tieto tri štáty majú okrem polohy spoločné najmä dejiny previazané mnohými kultúrnymi a ekonomickými zväzkami. Istú podobnosť, tri vodorovné pruhy, majú aj ich vlajky.

LITVA

litva.gif

LITVA – je najjužnejšia a najväčšia z troch pobaltských krajín. Hraničí s Lotyšskom na severe, s Bieloruskom na juhovýchode, s Poľskom a ruskou Kaliningradskou oblasťou na juhozápade. Litva má 90,66 km piesočného pobrežia. Od roku 2004 je členskou krajinou NATO a Európskej únie. Hlavným mestom krajiny je Vilnius.

 

litva3.jpg

Hlavné mesto Vilnius predstavovalo kedysi kultúrne a geografické centrum Litovského veľkovojvodstva. Rozprestiera sa na sútoku riek Vilija a Neris. Jeho dominantou je Staré mesto s pôvabnými uličkami lemovanými barokovými domčekmi a starobylými kostolmi, katedrála sv. Stanislava, kostol sv. Anny a mnohé ďalšie. Neoddeliteľnou súčasťou mesta je aj trh svätého Kazimíra, kde nájdete širokú ponuku prúteného, kovového a vyrezávaného tovaru z celej zeme. Mesto je zároveň centrom Vilniuskej univerzity, ktorá v súčasnosti patrí medzi najstaršie v strednej Európe.

litva1.jpg

V bezprostrednej blízkosti hlavného mesta (cca 30 km) sa nachádza mestečko Trakai s jedinečným ostrovným hradom zo 14. storočia. Návšteva tejto pevnosti je nezabudnuteľným zážitkom každého turistu. 

LOTYŠSKO

lotyssko.gif

LOTYŠSKO – „perla“ pobaltských krajín, ktorá Vás ohúri svojou nevšedne bohatou históriou a panenskou prírodou. Lotyšsko je štát vo východnej Európe, prostredná z troch pobaltských krajín. Na juhu hraničí s Litvou, na juhovýchode s Bieloruskom, na východe s Ruskom a na severe s Estónskom.

 

lotyssko-3.jpg

Hlavné mesto Riga sa pýši impozantnými námestíčkami a zároveň predstavuje úžasné bludisko vydláždených uličiek. Je zaradená do svetového dedičstva UNESCO ako jedna z najvýznamnejších svetových kultúrnych pamiatok, a to vďaka nespočetnému množstvu rižských architektonických pamiatok v štýle „art nouveau“. Z fasád domov historického jadra z 19. stor. na Vás z výšky hľadia nymfy, karyatídy a množstvo mytologických postáv.

lotyssko2.jpg

Medzi najväčšie skvosty tejto metropoly patrí Rižský hrad a Rižská katedrála, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky, „Prašná brána“, Mestská radnica, budova tzv. Čiernohlavcov apod.


 

ESTÓNSKO

estonsko.gif

ESTÓNSKO – je štát v severovýchodnej Európe, najsevernejšia z pobaltských krajín. Predstavuje zasnenú rovinatú krajinu s riedkym osídlením, pre ktorú je ale typické členité morské pobrežie, hlboké lesy a množstvo jazier.

 

estonsko1.jpg

Hlavné mesto Tallinn skutočná dominanta Estónska. Predstavuje fascinujúcu kombináciu podivuhodného stredovekého mesta s modernou a rýchlo sa meniacou metropolou. Zachovalá je viac ako polovica mestského opevnenia s vežami a bránami z 13., 14. a 16. storočia. Blízko samotného centra sa týči katedrála Alexandra Nevského, vrch Toompea s hradom, palác Kadriorg s nádherne zalesneným parkom, ktorý Peter Veľký venoval svojej milenke. Dnes tu nájdete jedno z najzaujímavejších pobaltských múzeí umenia.

estonsko2.jpg Zo svetských budov sú pamiatkovo najcennejšie gotická radnica s vežou s vyrezávanými ozdobnými lavicami v sále magistrátu, gotický dom Veľkej Gildy, renesančný dom Bratstva černohlavých z roku 1597. Tallinn sa tiež pýši najdlhšie fungujúcou lekárňou v Európe, tzv. Radničná lekáreň, ktorá je v prevádzke pravdepodobne už od roku 1415. 

Fakultatívny výlet do hlavného mesta FÍNSKA

finsko.jpg HELSINKY – často nazývané aj ako „Dcéra Baltiku“, sú situované na cípe poloostrova v sieti 315-tich ostrovov. Je to relatívne mladé mesto, má len 450 rokov, avšak napriek tomu je šiestym najstarším mestom Fínska. Centrum mesta tvorí Kauppatori – Market Square, ktoré je ako stvorené na prechádzku pešo a nakupovanie suvenírov. Samotné srdce neoklasických Helsiniek tvorí Senaatintori. Toto námestie ohraničuje Vládny palác, Helsinská univerzita s knižnicou ako aj Tuomiokirkko – luteránska katedrála z 19. storočia. V strede námestia sa nachádza socha cára Alexandra II. z roku 1849. Symbolom Helsínk je, ako inak, svetoznáma vodka Finlandia.
 

DOPRAVA:

ODCHOD:

CENA:

PROGRAM:

Odchod v nedeľu okolo 18.00 hod. z Popradu cez Krakov, Varšavu (alebo Rzešov a Lublin) do mesta Trakai v Litve nočnou jazdou vrátane krátkych prestávok.

Príchod okolo 09.00 hod. do mesta Trakai. Prehliadka ostrovného hradu alebo trakajského historického národného parku. Okolo 13.00 hod. odchod do hlavného mesta Litvy – Vilnius. V podvečerných hodinách voľný program alebo individuálna prehliadka mesta s informačnou brožúrkou o pamiatkach („Self Guide“), kde môžete objaviť krásy hlavného mesta. Večer ubytovanie v hoteli 3*.

Po raňajkách program podľa vlastného uváženia, možnosť prehliadky starého mesta, trhu a iných pamätihodností vo Vilniuse. V obedňajších hodinách odchod do hlavného mesta Estónska – Tallinn. Po príchode ubytovanie v hoteli 3* a voľný večerný program.

Po raňajkách individuálna prehliadka mesta Tallinn alebo možnosť zakúpenia neodolateľného fakultatívneho výletu do hlavného mesta Fínska – Helsinky. Preprava trajektom trvá cca 2,5 hod. V Helsinkách si nemôžete nechať ujsť miesta ako Námestie Senate, Sederholmhouse, kostol Temppeliaukio, Trhovisko, Sibelius monument a súčasné Art Múzeum. V neskorých večerných hodinách návrat do mesta Tallinn.

Po raňajkách voľný program alebo objavovanie čarokrásnych historických miest Tallinnu ako Kadriorg – zalesnený park, Múzeum umenia – jedno z najhodnotnejších a najkrajších pobaltských múzeí, Chrám Alexandra Nevského a gotická radnica. Večerný odchod do hlavného mesta Lotyšska – Riga. Prenocovanie v hoteli 3*.

Po raňajkách individuálny program, možnosť prehliadky najznámejších pamätihodností v Rige ako Staré mesto, Pamätník holocaustu, Katedrálne námestie, Rižské múzeum dejín a moreplavby, kostoly a chrámy. V závere dňa večera v typickej lotyšskej reštaurácii “Lido”, voľný program.

Ráno okolo 07.00 hod. odchod z mesta Riga. Celodenný transfer na Slovensko. V neskorých nočných hodinách resp. skorých ranných hodinách príchod do Popradu.

CENA ZAHŔŇA:

CENA NEZAHŔŇA:

POZNÁMKA:

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk