LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Sklené Teplice

POLOHA

sklenet.jpg Kúpele Sklené Teplice ležia na úpätí Štiavnických vrchov v nadmorskej výške 400 m, v prekrásnej idylickej lesnatej doline, ktorou preteká potok Teplá. Kúpele využívajú liečivú termálnu vodu, ktorá je bohatá na minerály. Liečivá termálna voda patrí svojim zložením medzi zemité vody, mierne mineralizované s dominantným obsahom magnézia a kalcia, ktoré ju predurčujú na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Ojedinelý je jaskynný termálny kúpeľ „Parenica“, ktorý sa radí medzi európske unikáty. Každé ráno sa jaskynný parný kúpeľ napĺňa čistou a absolútne prírodnou vodou priamo z horúceho prameňa. Teplota prameňov je od 37 °C do 52,3 °C u umelých vrtov až 59 °C. Na tvorbe termálnych vôd sa podieľajú sedimentárne horniny druhohôr a vulkanické horniny tzv. Štiavnického ostrova.

HISTÓRIA sklenet0.jpg

Prvá zmienka o kúpeľoch je z roku 1550. Sklené Teplice vlastnili postupne rôzni feudálni majitelia. Koncom 17. storočia vymrel rod Lippayovcov a celý kúpeľný majetok pripadol štátu. Kúpele sa dostali do správy Banského úradu v Banskej Štiavnici, ktorý sa zaslúžil o výstavbu kúpeľných budov a liečebné využitie minerálnych prameňov.

KÚPELE DNES

V súčasnosti v Sklených Tepliciach vyviera 14 prameňov. Využívajú sa aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1600 m. Sú to najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma.

sklenet1.jpg V areáli termálnych kúpeľov sa nachádza päť liečebných kúpeľných domov, centrálna recepcia, kaviareň Kursalon a objekty, v ktorých sa poskytujú jednotlivé procedúry.

OKOLIE

Areál kúpeľov je uspôsobený príjemným nenáročným prechádzkam. Krásne hornaté okolie kúpeľov má vo svojej ponuke aj náročnejšie prechádzky lesmi Štiavnických vrchov. V blízkom aj širšom okolí je množstvo možností kvalitného využitia voľného času ako hudobné večery v kúpeľnej kaviarni Kursalon, posedenie pri cimbalovej muzike v blízkej Slovenskej kolibe, alebo návšteva historických miest Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen či Banská Bystrica. Lákadlom zimnej sezóny sú lyžiarske a bežkárske trate v okolí kúpeľov.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk