LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Smrdáky

POLOHA

smrdaky0.jpg Kúpele Smrdáky sú veľmi špecifické kúpele nachádzajúce sa 80 km severozápadne od hlavného mesta Slovenska – Bratislavy. Ich špecializáciou je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva – sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna. Sírovodíková minerálna voda je prírodným liečivým zdrojom kúpeľov Smrdáky. Je to minerálna voda s vysokým obsahom terapeuticky účinného sírovodíka (680 mg/l). Tieto hodnoty zaraďujú smrdácku minerálnu vodu k najkoncentrovanejším sírovodíkovým vodám v Európe. Sírne bahno je peloid vznikajúci pretekaním sírovodíkovej vody cez sprašové zeminy tejto oblasti. Vo svete neexistuje vhodnejšie a výhodnejšie miesto pre liečenie chronických kožných ochorení.

HISTÓRIA

Prvá písomná zmienka o kúpeľnom mieste v Smrdákoch bola uvedená v urbári z roku 1617. Vydal ho vtedajší zemepán Majtény – Novák. V roku 1763 úradný lekár Ján M. Gottmann pripravil rozbor smrdáckych vôd, v ktorom poznamenal, že v budúcnosti by v okolí týchto vôd mohli vzniknúť kúpele. Prvý kúpeľný dom v Smrdákoch postavil majiteľ pozemkov v okolí prameňov, nitriansky podžupan Jozef Vietoris, v rokoch l832–3. Roky 1935 – 1938 boli pre kúpele najúspešnejšie. V roku 1950 bol vrtom zachytený cenný zdroj minerálnej vody a tak sa zabezpečila liečivá voda známeho zloženia. Hĺbkovým vrtom v r. 1953 objavili v hĺbke 301 m primárny zdroj sirovodíkovej minerálnej vody, v roku 1957 ďalší omnoho výdatnejší zdroj. Jeho obsah aktívnej dvojmocnej síry je zo všetkých doteraz známych európskych sirovodíkových vôd najvyšší.

smrdaky2.jpg

OKOLIE

V kúpeľnom parku je k dispozícii tenisové ihrisko s umelým povrchom, volejbalové ihrisko, v areáli kúpeľov nové relaxačné centrum s telocvičňou, posilňovňou, saunou, fitness a hydromasážnou vaňou. Obľúbené sú výlety na hrad Červený Kameň, do jaskyne Driny, do zámkov v Smoleniciach, Bojniciach a Lednici (ČR), do malebného Beckova so zrúcaninami hradu, do kaštieľa a skanzenu v Strážnici, ako aj do kúpeľov v Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk