LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Štós


stos0.jpg

POLOHA

Kúpele Štós sa rozprestierajú v čarovnom kúte juhovýchodného Slovenska, v lone malebnej prírody, plnej voňavých jedlí a smrekov na hranici Spišského rudohoria a Slovenského krasu. Podľa švajčiarskej klasifikácie majú kúpele liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia. Hlavným indikačným zameraním Štósu je liečba dýchacích ciest. Kúpele na to predurčuje nielen vhodná nadmorská výška, množstvo slnečných dní, ale aj lesopark (národná kultúrna pamiatka) s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov, architektonicky dotvorený potôčikom s kaskádami a fontánou. Účinok klimatickej liečby v Kúpeľoch Štós je znásobený SPELEOTERAPIOU – unikátnou liečbou v blízkej Jasovskej jaskyni.

HISTÓRIA

stos1.jpg

Kúpele Štós majú viac ako 120 ročnú históriu. So stavbou kúpeľov sa začalo v roku 1882 a už o rok neskôr, v roku 1883 otvorili prvú kúpeľnú sezónu. Výraznejšie sa o štóskych kúpeľoch začalo hovoriť po roku 1888 za pôsobenia vynikajúceho lekára, kráľovského radcu Dr. Dezidera Czirfusza. Početná klientela Dr. Czirfusa si vyžiadala výstavbu nových objektov. Vyrástla Vila Mária (dnes Vila Bratislava), Vila Hungaria, Vila dr. Czirfusza, Vila Tatra, tanečná dvorana a ďalšie objekty.

KÚPELE DNES

Pobyt v Kúpeľoch Štós je spríjemnený vďaka novinke, ktorá poteší dušu a telo – Vitálny vodný svet (atraktívny komplex vodných a parných kúpeľov s množstvom atrakcií: bylinková, eukalyptová a fínska sauna, vitálny dážď, vodná cesta, hydromasážny bazén, tepidárium).

stos3.jpg

Okrem dospelých pacientov sa v kúpeľoch Štós liečia i deti do 6 rokov. Na vyšetrenie pacientov a ich liečbu sú v Štóse všetky potrebné moderné diagnostické i terapeutické prístroje a zariadenia. Kúpele majú k dispozícii vlastné laboratóriá a röntgenologické pracovisko.

OKOLIE

Kúpele Štós majú jedinečnú polohu. Vďaka nej je možné navštíviť Národný park Slovenský kras a jaskyne, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO ako napr.: Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa alebo Krásnohorská jaskyňa. Krásna je aj Zádielská tiesňava alebo priepasť Silická ľadnica. Z kultúrnych pamiatok sa odporúča navštíviť hrad Krásna Hôrka, kaštieľ v Jasove a nádherný kaštieľ Betliar. V okolí sa nachádza veľa zrúcanín hradov a kaštieľov.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk