LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

Kúpele Tatranské Matliare

POLOHA

matliare0.jpg Kúpele Tatranské Matliare sú situované v juhovýchodnej časti Vysokých Tatier necelé 2 km od turistického centra Tatranská Lomnica. Svojou polohou a nadmorskou výškou 885 m n. m. sú priam ideálne na liečbu ochorení dýchacieho systému. Rodinná atmosféra, ktorou zariadenie dýcha, vynikajúce liečebné účinky vysokohorského prostredia a profesionálny personál vytvárajú predpoklady pre oddych a relax. Kúpeľná starostlivosť a poskytovanie všetkých procedúr je sústredená priamo v objekte kúpeľov. V klimatických kúpeľoch sa liečia predovšetkým ochorenia dýchacieho systému, stavy po operáciách horných a dolných dýchacích ciest, stavy po operácii štítnej žľazy, vybrané choroby z povolania. Vybavenie kúpeľov však umožňuje liečiť súčasne aj vedľajšie diagnózy.

HISTÓRIA

matliare1.jpg

V 14. storočí vznikol na území dnešných Matliarov prvý majer s pasienkami. Novodobá história Tatranských Matliarov však siaha až do polovice 19. storočia. Matej Loisch, ktorý bol jedným z členov huncovského združenia, tu dal v roku 1884 postaviť horáreň a poľovnícku chatu. V roku 1889 sa tu postavil prvý turistický hotel Skalnatý potok. Počas vojny bola v provizórnych drevených barakoch zriadená aj vojenská liečebňa tuberkulózy. V roku 1928 tu otvorili luxusný hotel Esplanade, ktorý sa zároveň využíval aj ako sanatórium. Po druhej svetovej vojne sa Tatranské Matliare dostali pod vojenskú správu a hotel Esplanade sa stal centrálnym objektom Vojenskej ozdravovne.

KÚPELE DNES matliare2.jpg

Klimatické kúpele Tatranské Matliare sú zariadením Ministerstva obrany a sú jednou z prevádzok akciovej spoločnosti Vojenské zdravotnícke zariadenia so sídlom v Piešťanoch. Svoje služby však poskytujú aj klientom, ktorí majú záujem o týždenné liečebné pobyty alebo o hotelové ubytovanie.

OKOLIE

Z Tatranských Matliarov vedú turistické chodníky do Skalnatej doliny, Huncovskej kotlinky a Doliny Bielej vody. Za návštevu stojí meteorologická stanica na Lomnickom štíte. Zaujímavé je aj Štrbské pleso, Symbolický cintorín, kúpele Starý Smokovec, múzeum a botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. V neďalekom Poprade sa nachádza jedinečný vodný park – AquaCity.

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk