LG-TRAGE, služby v oblasti cestovného ruchu

Dovolenka v zahraničí

TURECKO


turkey4.jpg

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

PODNEBIE

Krajina sa nachádza v subtropickom pásme a klimatické podmienky sa značne rozlišujú v závislosti od oblasti. Teplota v lete v okolí hlavného mesta je cca 35 °C. V zime je tu veľmi sucho a teplota málokedy klesne pod bod mrazu. Vo východných oblastiach sa teplota cez zimu pohybuje medzi –10 °C až –30 °C a cez leto okolo 20 °C až 25 °C. Oblasť stredozemného mora má pomerne vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu a teplé až tropické podnebie – teplota je okolo 40 °C. Najvhodnejší čas na návštevu je v septembri a v júni.

ZDRAVIE

Po dohode Turecka so Slovenskom sa za vykonanú zdravotnú starostlivosť neplatí, ale je nutné mať poistenie pre zahraničie. Zdravotná starostlivosť je na vysokej úrovni. Voda by sa mala pred pitím prevariť alebo radšej piť balená. Mlieko a mliečne výrobky sú pasterizované, preto sú vhodné na konzumáciu.

ELEKTRINA

220V/50Hz, používajú sa dve veľkosti zástrčiek a zásuviek. Menšia sa zhoduje s používanými v Európe a v hoteloch bývajú často aj adaptéry.

CESTOVNÝ DOKLAD

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s dobou platnosti minimálne jeden mesiac po skončení platnosti víz. Vstupné vízum do krajiny je možné vybaviť na tureckom zastupiteľstve v Bratislave, ktoré je platné na 1 až 3 mesiace. Po vstupe do krajiny je potrebné zaregistrovať sa na ľubovoľnej policajnej stanici v Turecku. Inak sa platnosť víz skráti na 30 dní. Pokiaľ budete žiadať o vízum na hraničnom priechode alebo na letisku, ich platnosť je na 30 dní a následné ich predĺženie nie je možné. Za prekročenie dĺžky pobytu je pri odchode udelená pokuta.

KONTAKTY

TURECKO – krajina polmesiaca


turkey.jpg

TURECKO – kráľovská koruna zdobená vzácnymi smaragdami s odrazom veľkolepých chrámov, mešít, pevností, nasiaknutá vôňou prachu z konských kopýt i zmesou korenín. Podobá sa vzácnemu reliéfu s rozmanitými motívami: reťaze hôr, nekonečné stepi, úrodné nížiny plné ovocia a zeleniny, neuveriteľné sopečné útvary, divoké vodopády, čajovníkové plantáže, cesty plné serpentín – všetko lemované vlnami Čierneho, Egejského a Stredozemného mora. Minarety a mešity vedľa byzantských kostolíkov, ruiny dávnej antickej civilizácie, orientálny trh a brušné tanečnice predvádzajúce svoje umenie v luxusných hoteloch. Prekrásna príroda, slnečné pobrežie, idylické rieky a jazerá, antické pamiatky a pohostinní ľudia – toto všetko ponúka Turecko.
 

turkey1.jpg

TURECKO ponúka aj unikátne svedectvá dávnej histórie – viac či menej zachované zvyšky bájnych miest, ako sú Trója, Pergamon, Efesos, Milétos a Afrodisias. Najznámejším cestovateľským magnetom srdca Anatólie je určite bizarná pieskovcová oblasť Kappadokia – fantastická krajina kamenných veží a palácov. Na južnom pobreží pri brehoch Stredozemného mora sa pod ochranou pohoria Taurus tiahnu moderné letoviská s kilometrami pláží, prímorské mestá a mestečká – Alanya, Kemer či Fethiye. Po príjemne strávenom dni na pláži sa rozpúta v každom väčšom centre veselý nočný život. Útulné kaviarničky, v ktorých môžu hostia ochutnať sladké šťavnaté zákusky a tradičný jablkový čaj, neodmysliteľne patria k miestnemu koloritu.

 

turkey2.jpg

7 tipov, prečo navštíviť Turecko:

Dovolenka na Slovensku

Odporúčame

ApartmányVysokéTatry.sk www.dovolenky-lastminute.sk www.vt.sk